Typescript

JavaScript başlangıçta istemci tarafı (client-side) uygulama geliştime için kullanılmaya başlansa da, Node.js ile Javascript sunucu (server) tarafında da kullanılamaya başlandı.

Ancak, Javascript kodu büyük boyutlu uygulamalarda kullanıldığında, kolayca çok büyük boyutlara ulaştığından idare edilmesi ve yönetilmesi zorlaştı. Bunun yanında nesneye yönelik özelliklerin ve type-checking özelliğin zayıflığı ve derleme anındaki hataların kontrolu javascriptin sunucu teknolojisi olarak kullanılmasını zorlaştırdı hatta engellemeye başladı. İŞTE Javascript’in bu tür problemlerinin ortadan kaldırılması için TYPESCRİPT ortaya atıldı.

Typescript için aslında uygulama-ölçeğinde (application-scale) Javascrip denebilir. Typscrip güçlü type kontolü olan, nesneye yönelik ve derleyici tabanlı bir dildir. Yani bir deyişle, Typescript extra özellikli Javascript’tir denebilir. Her script tabanlı dil gibi Typescript ECMAScript spesifikasyonlarına standardına uygundur.

Typescript compiler typescrit kodunu javascript koduna çevirir. Typescript visual studio da yazılabilir ve IDE çok hızlı ve kolayca Javascrit kodları yazmanızda yardımcı olur.

 

 

Büyük Veri, Paralel İşleme ve Akademisyenlik [Link]

Veri Analitiği & Büyük Veri [Link]

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.