LCD vs Plasma

Tepki zamani:
Plazma TV’ler herhangi bir keskinlik veya detay kaybi yasamadan hareketli objeleri görüntüleyebilirler. Plazma teknolojisi her pikselin bir imaj üretebilmesi için sadece bir pulsa ihtiyaç duydugu için tepki zamani nerdeyse bir andir.
LCD teknolojisi piksellerin, aktiften inaktif hale ve sonra yine aktif hale geçerek tek bir tepki döngüsü tamamlarlar. Tepki zamanlari 4 milisaniye ile 25 milisaniye arasinda degisir. En hizli LCD ekranlar dahi belli bir miktar hareket bulanikligi yasayabilirler.

Izleme açisi:
Plazma TV’ler, isigi dogrudan ekran hücrelerinden veya piksellerinden yaymalari sayesinde, renkte ve kontrastta ciddi herhangi bir kayip olmaksizin çok genis açilardan izlenebilirler.
LCD pikselleri arkalarindaki bir isik kaynagindan isik aldiklari için LCD ekranlar 45 derece kadar küçük açilarla izlenseler dahi kontrast ve renk kaybi yasabilirler.

Ekran yanigi:
Ekran yanigi bazi TV’lerde parlak bir imaj elementi, bir kanal logosu gibi, uzun süre için ekranda kalirsa olusabilir. Ilk zamanlarda, plazma TV’ler ekran yanigina maruz kaliyorlardi. Bununla birlikte bu konu ekran koruyucu sistemleri ve büyük fosfor gelismeleri sayesinde büyük oranda giderildi. Artik plazma TV’de bilgisayar oyunlari oynayabilir veya logo agirlikli kanallari çesitli statik imajlarin ekranda uzun zaman kalmasindan kaygilanmadan izleyebilirsiniz.

Enerji kullanimi:
Plazma TV’ler LCD’lere göre daha fazla güç kullanmazlar. Eger her teknolojinin nasil çalistigina bir bakarsaniz çok anlamli bir gerçektir bu. Plazma TV’ler örnegin, bir pikselin aydinlanmasi için tek bir plazma hücresinin ateslenmesine ihtiyaç duyar. Plazma piksellerinde karanlik, onlara giden gücün kesilmesi ile temin edildiginden, plazma TV’ler nispeten daha az enerjiyle karanlik görüntüleri olusturabilirler.
LCD’ler ise, sürekli yanan arka isik kullanimlari dolayisiyla, görüntünün karanlik veya aydinlik olmasina bagli olmaksizin, her zaman sabit enerji kullanirlar.

Kullanim ömrü:
Plazma TV’ler gerçekte LCD TV’lerin kullanim ömürlerinin en azindan yarisina sahiptirler. Her iki TV de, orijinal parlakliklarinin yarisindan fazlasini kaybetmeden önce en azindan 60.000 saatlik bir ömür sunarlar. Bu da günde alti saatlik bir izleme ile 27 yila denk gelir.
Plazma ekranlar gerçekte kullandiginiz görüntü ayarlarina bagli olarak daha uzun süreli kullanilabilirler. Örnegin, kontrasti düsük tutarak plazma ekranin ömrünü potansiyel olarak uzatmis olursunuz.

 

 

Büyük Veri, Paralel İşleme ve Akademisyenlik [Link]

Veri Analitiği & Büyük Veri [Link]