Akademisyenler için Vakıf (Özel) Üniversiteler mi yoksa Devlet Üniversiteleri mi daha avantajlı?

Şu an devlet üniversitesinde 20 iş günü yıllık izin kullanıyorken Vakıf Üniversitelerinde bu 14 güne düşüyor
Vakıf Üniversitekeri 20 iş günününe 50 yaşından sonra çıkıyor.

Vakıf Üniversitelerinde ayrıca yaz kış tün gün sabah 8 akşam 6 mesaisi var. Keyfine göre giriş çıkış yapamassın tüm gün işin olmasa bile okulda olmalısın. Devlet üniversitelerinde bu saatler çok esnek.

Vakıf Üniversitelerinde size belirli bir aylık verirler onun üstünde ya da altında ödeme yapmazlar senden de iş tanımında beklenen işleri yapmanı beklerler. Buna 5-7 adet ders verme gibi ders ücreti de dahildir. Ek ders ücreti alamassın. Devlet üniversitesinde ise 10 saat maaş karşışığı ders veriyorsun onun üstünde verdiğin her ders saati için ücret alıyorsun. Eğer 2. öğretim dersi verirsen maaşına iyi bir ek ücret ekleniyor.

Eğer yeşil pasaportunuz varsa vakıf üniversitesine geçince iptal olmuyor o pasaportunuzu kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Akademik olarak çok yayın ve proje alırsanız vakıf üniversitesi adına, O zaman size ders saatlerinde azaltmaya gidebilirler. Bu ise pazarlık konusudur ve bir standardı yoktur.

Sci İndexine giren yayın yazarsanız bazı vakıf üniversiteleri yayın başına para veriyor. Mesela dergi başına 4000TL. Sizin alacağınız para ise 4000/yazar sayısı oluyor.

Konferans desteği genelde yapılmıyor. Bazı vakıf üniversiteleri eğer 3-4 tane Sci index makale yazarsanız 1 adet yurtdışı konferansı destekliyor. Ki bu devlet üniversitelerine göre çok düşük. Devlet üniversitelerinde genelde uygulanan kural, her akademik personelin varsaılan olarak 1 adet yurt dışı ve 1 adet de yıtiçi olmak üzere hiçbirşey yapmadan konferans desteği alabiliyor.

BAP projeleri Vakıf Üniversitelerinde de Devlet üniversilerindeki gibi uygulanıyor. Ama öğrenciye burs verilmiyor genelde vakıflarda. Devlette ise BAP dan bursiyer öğrenci desteği alabiliyorsun. Artık YÖK de destekliyor BAP projelerindeki öğrenci bursiyer masraflarını.

Vakıf Üniversitelerinde sigorta işi ise genelde SGK oluyor. Öyle özel sigorta falan yok. Devlet üniversitesindeki gibi yani bir avantajınız olmuyor.

Vakıf Üniversitelerinde Yüksek Lisans tezlerine ve Doktora Tezlerine belirli miktar para ödeniyor danışmanlara. Bu da bir avantaj.

Eğer anlaşmanın dışında ek ders vermeniz istenirse Vakıf üniversitelerinde versiğiniz ders saati kadar yıllık izin hakkınızda artışa gidiliyor. Gene ders ücreti olarak hesaplama yapılmıyor. Daha önce de dediğim gibi size verilen maaş yıl başında anlaşılan maaş ve sabit, onun üzerine ders ücreti olarak ekleme yapılmıyor. Üniversite yönetimin belirlediği bazı ödüller var onları ayrıca alabiliyorsunuz. Mesela Sci dergi yayını ödülü, tez ödülü, tübitak projesi ödülü vs.

(Haziran 2018 için) Devlet üniversitelerinde Doçentler 6000-7000 arası alabiliyor akademik teşviği de gözönünde bulundurursan (Ders ücreti hariç – net maaş). Vakıf üniversitelerinde ise bu ücret ders ücreti dahil 8000-10000 arasında oluyor. Tabiki pazarlığa göre ve CV nizin gücüne göre çok az artış ya da azalış olabiliyor.

 

 

Büyük Veri, Paralel İşleme ve Akademisyenlik [Link]

Veri Analitiği & Büyük Veri [Link]

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.